TEİS'ten maske uyarısı: Süs değildir

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, bugün yaptığı yazılı açıklamada, maske seçiminde dikkatli ve titiz olunması gerektiğini kaydetti

TEİS'ten  maske uyarısı: Süs değildir

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, sağlığı riske atmamak için kaliteli, güvenilir ve Sağlık Bakanlığı’nın Ürün Takip Sistemi’ne (ÜTS) kayıtlı maskelerin tercih edilmesi gerektiğini belirterek, “Maske süs için değil, sizi ve etrafınızdaki insanları korumak için kullanılır” açıklamasını yaptı. . “Maske süs için değil, sizi ve etrafınızdaki insanları korumak için kullanılır” diyen Saydan’ın maske kullanımına ilişkin açıklaması şöyle:

"4 SAATTE BİR DEĞİŞTİRİLMELİ"

"Maskelerin yaygın kullanılması ve zorunlu olması sonucu ulaşımı kolaylaşmış, fakat güvenilirliği de azalmış durumda. Özellikle merdiven altı üretimler hızla artmış bulunuyor. Bu nedenle sağlığı riske atmamak adına 7 gün 24 saat hizmet veren eczanelerimiz tercih edilmelidir.

Maskenin konforlu bir şekilde kullanılması için yüzü tahriş etmeyen, cilde zarar vermeyen, koku yapmayan ve kulakları ağrıtmayan bir ürün tercih edilmelidir. Maskenin yüze tam oturmasına da kullanım sırasında dikkat edilmelidir. Büyük ve bol duran maskeler verimli bir şekilde kullanılamaz. Maskenin tüm solunum yollarını kapattığından emin olunmalıdır. Maske burun altına indirilmemeli, aynı anda hem ağzı hem de burnu kapatmalıdır. Ayrıca maskeler 4 saatte bir değiştirilmeli ve özellikle kalabalık ortamlarda çift maske kullanılmalı."

"TIBBİ ATIK OLDUĞU UNUTULMAMALI"

Saydan, cerrahi maske kullanımında dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle sıraladı:

"Maske zarar görmesi veya sıvı ile teması halinde hemen değiştirilmelidir. Kısmen yanıcı olduğundan maske ateşten uzak tutulmalıdır. Polipropilen ve türevlerine alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Maskenin yıkanıp tekrar kullanımı mümkün değildir.

Cerrahi maskelerin tıbbi atık olduğu unutulmamalı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın duyurusu gereği bir poşete koyularak ağzı bağlı şekilde 72 saat bekletilerek evsel atık kapsamında çöpe atılmalıdır."

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2022, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER