İzmir'de 1 aşk hikayesi

İzmir'de oturan Gülçin Kayhan (20), bir yıldır birlikte olduğu, kendisi gibi down sendromlu sevgilisi Can Ural'a (22) ulaşıp 14 Şubat için aldığı hediyeleri bir türlü veremeyince devreye Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ girdi

İzmir'de 1 aşk hikayesi

Özel izinle evinden alınan down sendromlu Gülçin, kapısını çaldığı sevgilisi Can'a üzerinde fotoğraflarının yer aldığı hediye bardağı ve kırmızı gülü sundu. Pandemi sürecinden beri görüşemeyen down sendromlu sevgililerin kavuşma ve mutluluk anı, hem annelerini hem de belediye ekiplerini duygulandırdı.

Bu yıl pandemi gölgesinde kalan 14 Şubat Sevgililer Günü'nde, İzmir'den yürekleri ısıtan bir aşk hikayesi objektiflere yansıdı.
Bornova'nın Altındağ Mahallesi'nde oturan 20 yaşındaki Gülçin Kayhan, pandemi yasakları ve risk grubunda olmaları nedeniyle, kendisi gibi down sendromlu sevgilisi Can Ural (22) ile bir türlü buluşamadı. 14 Şubat Sevgililer Günü için aldığı hediyeleri de Can'a ulaştıramayan Gülçin, çareyi Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ'ı aramakta buldu. Down sendromlu Gülçin, Başkan İduğ'dan hazırladığı hediyeleri sevgilisi Can'a ulaştırmasını istedi. Ancak Başkan İduğ, işi daha ileri götürerek, genç kıza, "Gel seni sevgilinle buluşturayım, hediyeni de kendin ver" teklifini iletti.

ÖZEL İZİN ALINDI

Ardından, Başkan İduğ'un talimatı ve aldığı özel izinle, dezenfekte edilmiş bir araç genç kızın kapısına yanaştı. Genç kız, annesi Döndü Kayhan ile birlikte belediyenin tahsis ettiği araca binip yine Bornova'nın Erzene Mahallesi'nde oturan sevgilisi Can Ural'ın evine geldi.

BULUŞMA ANI, DUYGULANDIRDI

Pandemi sürecinden beri görüşemeyen sevgililerin buluşması duygusal anlara sahne oldu. Gülümseyip birbirlerine sarılan ve hasret gideren gençlerin anneleri ve belediye ekipleri de gözyaşlarına güçlükle hakim oldu.

YÜZLERİNDE GÜLÜCÜKLER AÇTI

Gülçin'in aldığı, üzerinde fotoğraflarının bulunduğu bardağı çok beğenen Can, kendi hediyesini de verip çikolata ikram etti. Gençler, içtikleri kahve eşliğinde bir süre sohbet etti.

"ÇOK ÜZÜLÜYORDU, HEDİYEYİ VEREMEYECEĞİM DİYE"

Gülçin'in annesi Döndü Kayhan, "Gülçin hediye yollamak istemişti. Ama kargoya vermeye geç kaldık. Bornova Belediyesi'ni aradım. Dedim acaba dönerler mi diye tereddütte kaldım. Ama saniyesinde döndüler. Kızım çok mutlu oldu. Çok üzülüyordu, hediyesini veremeyecek diye.. Başkanımız Mustafa İduğ'a ve Bornova Belediyesi'ne çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Can'ın annesi Nevin Ural da gençlerin bu buluşmadan çok mutlu olduklarını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

EĞİTİMDE TANIŞMIŞLAR

Bornova Belediyesi bir süredir down sendromlu çocuklar ve gençler için özel kurslar, etkinlikler düzenliyor. Başkan Mustafa İduğ da bu etkinlikler sırasında down sendromlular ve aileleriyle yakından ilgileniyor. Can ve Gülçin ise belediyenin geçen yıl Hilton Oteli'nde "İş'te fark yaratıyoruz" adlı programı kapsamında düzenlediği "servis elemanı" eğitimlerinde tanışmışlar. Down sendromlu gençler, eğitimin ardından restoranda çalışmayı beklerken, pandemi nedeniyle evlerine kapanmış.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

1-Gülçin'in evden çıkma, çiçekçiye uğrama ve Can'ın evine gitme görüntüleri... Gençlerin buluşması, evden genel detay

2- Annelerin açıklamaları

3-Bornova Belediyesi'nin down sendromlu gençlerle ilgili etkinlik ve kurslarından genel detay görüntüleri (arşiv)

4-Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ'un aralarında çok sevdiği Gülçin'in de olduğu down sendromlu gençlerle mutfağa geçip yemek pişirme ve diğer belediye başkanlarına meydan okuma görüntüleri (arşiv)

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2021, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER