İzmir'de Enes Kara eylemi

Türkiye İşçi Partili öğrenciler, kaldığı cemaat yurdunda intihar eden Enes Kara için İzmir'de eylem yaptı.

İzmir'de Enes Kara eylemi


 Dokuz Eylül Üniversitesi önündeki otobüs durağına 'Enes Kara Durağı' yazısı asan öğrenciler, "Enes’in katili onu cemaat ve tarikatların insafına bırakan, öğrencilerin en temel hakkı olan barınma ihtiyacını bile karşılayamayan saray düzenidir" açıklamasını yaptı.

İzmir'de Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi öğrenciler, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın cemaat yurdunda yaşamına son vermesi nedeniyle hükümete tepki gösterdi. Dokuz Eylül Üniversitesi önündeki otobüs durağına 'Enes Kara durağı' adını veren öğrenciler, “Enes'in katili saray düzeni, cemaat yurtları kapatılsın” yazılı afişler astı.

"KARANLIĞA TESLİM OLMAYACAĞIZ"

Öğrenciler şu açıklamayı yaptı:

"Sıra arkadaşımız Enes Kara, cemaat yurdunda yaşadığı baskılardan ve gelecek kaygısından dolayı yaşamına son verdi. Enes’in katili onu cemaat ve tarikatların insafına bırakan, öğrencilerin en temel hakkı olan barınma ihtiyacını bile karşılayamayan saray düzenidir. Biz bugün bu durağa sıra arkadaşımız Enes Kara’nın adını verdik. Yaşadıklarımızı sürekli dile getiren dindar ve kindar şiarıyla gerçekleştiğini biliyoruz. Biz bu düzene mecbur değiliz. Arkadaşlarımızın her geçen gün yoksulluk, işsizlik, geleceksizlik nedeniyle yaşamına son vermesine artık tahammülümüz kalmadı. Her güne sıra arkadaşlarımızın intihar haberiyle yandığımız eli kanlı bir düzeni kabul etmiyoruz. Arkadaşlarımızı TÜGVA, Ensar ve buna benzer tarikat yurtlarına mahkûm bırakanların karşısında aydınlık bir ülkeyi kuracağız. Tarikat yurtları kapatılsın. Karanlığa teslim olmayacağız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER