İzmir'de sağnak yağmur felaketi hayatı felç etti

İzmir Valiliği, kent genelindeki kuvvetli yağış nedeniyle şu ana kadar 673 su baskını, 23 mahsur kalma olayının gerçekleştiğini bildirdi

İzmir'de sağnak yağmur felaketi hayatı felç etti

 İzmir'de geceden itibaren etkili olan sağanak yağmur hayatı felç etti. Bir aylık yağışı bir gecede alan İzmir'de birçok bölgede taşan dereler su baskınlarına neden oldu. Ev ve işyerleri su içinde kaldı. Kent genelinde trafik durma noktasına gelirken, toplu ulaşım seferleri de aksadı. İşe gitmek için evlerinden çıkan yurttaşlar, suyla dolan cadde ve sokaklarda zor anlar yaşadı. Özel araçlarıyla işe gitmeye çalışanlar ise sel sularında mahsur kaldı. Yağışın etkili olduğu bölgelerden Karşıyaka Bostanlı'da da sel ve taşkın suları nedeniyle deniz kahverengiye döndü. Alsancak ve Kordonboyu'nda denizin taştığı, sel sularıyla birleştiği görüldü. 8 saat içerisinde bir aylık yağışın düştüğü İzmir'de sel ve su baskınlarına ilişkin ilk bilanço da açıklandı.

673 SU BASKINI...

. Valilikten yapılan açıklamada, dün akşam saatlerinde başlayan sağanak sonucunda İzmir'e 8 saat içerisinde, şubat ayı ortalamasının üzerinde yağış düştüğü belirtildi. Birçok alt geçit ve yolların su baskını nedeniyle tıkandığı vurgulanan açıklamada, yağmur sonrası oluşan hasarı gidermek ve olası sıkıntılı durumların önüne geçmek üzere ekiplerin İzmir'in her yerinde görevlendirildiği bildirildi.

KAMU PERSONELİNE İDARİ İZİN

Trafikteki kilitlenmelerin azaltılabilmesi için işe gidecekler dışındaki yurttaşların dışarıya çıkmamaları belirtilen açıklamada, kamu çalışanlarının da yarım gün idari izinli sayılacağı kaydedildi. Valilik açıklaması şöyle:

"Şu ana kadar oluşan su baskını toplam 673, mahsur kalma 23'tür. Su baskınlarının yüzde 80'i ev, yüzde 20'si iş yeri olarak tespit edilmiştir. Yoğun bir seferberlik ile tüm ekiplerimiz sahada sel önleme ve hasar giderme çalışmalarına devam etmekte olup Balçova-Üçkuyular, Bayraklı-Anadolu Caddesi, Konak-Mithatpaşa Caddesi, Konak ve Karantina alt geçidi, Halkapınar-Yunuslar, Yeşildere Caddesi, Menderes-Çitlembik Deresi, Karabağlar, Gürçeşme ve Yeşildere'de yer yer su taşkınları oluşmuş durumdadır.

Bornova ilçesi 914 Sokak'ta istinat duvarı çökmesi sonucu bina zarar görmüştür. AFAD ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden acil ekip görevlendirilerek, gerekli çalışmaları yürütmek üzere olay yerine sevk edilmiştir."

SOYER: DIŞARI ÇIKMAYIN

Dikili'deki programını iptal edip AFEK Koordinasyon Merkezi'ne geçen ve yaşanan felaket nedeniyle sosyal medya hesabından ara ara bilgilendirme yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise yurttaşları mecbur kalmadıkça evlerinden dışarı çıkmamaya davet etti. Başkan Soyer’in açıklaması şöyle:

"İzmirimiz gece başlayan ve şiddetini artıran olağanüstü yağışla adeta afete maruz kaldı. İlçelerimizin ardından merkezde de dereler taştı. Ekiplerimiz gece boyu teyakkuzdaydı, şu an da görevinin başında. Zorunlu olmayan hemşehrilerimizin sabah trafiğe çıkmamasını rica ediyoruz.

Çok şiddetli yağmurda Hacı Ahmet, Mehmetçik, Hıfzısıhha, Poligon, Gümüşpala, Yamanlar, Çitlenbik, Doğançay, Yahya derelerinde yer yer taşmalar var. Bu yüzden bazı cadde ve sokaklar olumsuz etkileniyor. Tüm ekiplerimiz görev başında. Zorunlu olmayanlar lütfen trafiğe çıkmasın.

Değerli hemşehrilerimiz, dere taşkınları nedeniyle oluşan su baskınları yüzünden İZBAN, Tramvay ve bazı hatlardaki otobüs seferlerinde aksamalar yaşanmaktadır. Ekiplerimiz toplu taşıma araçlarının güzergahlarını açık tutmak için var gücüyle çalışıyor.

Şehrimizde ağır yağış nedeniyle yaşadığımız su taşkınları ve sel felaketini anlık olarak takip etmeye ve gerekli müdahaleleri yapmaya devam ediyoruz.

Özellikle Karşıyakalı hemşehrilerimizin ulaşım için vapurları tercih etmesini rica ederim. Vapurlar yoğunluğu önlemek için kalkış saatini beklemeksizin doldur-boşalt sistemiyle çalışıyor. Arabalı vapurlarımız da Üçkuyular-Bostanlı arasında kesintisiz faaliyette.

1995 FELEKETİNDEN DAHA AĞIR

Önlemler sayesinde büyük bir felaketten döndük. Can kaybı olmaması en büyük tesellimiz. 1995 yılında resmi kayıtlara göre 63 kişinin öldüğü sel felaketinde dört saatte 100 kilogram yağmur düştüğünü hatırlarsak, yaşadığımız olayın ne kadar sıra dışı olduğunu daha iyi anlarız.
Değerli hemşehrilerimiz Güzelyalı’ya son 24 saatte 126 kilogram yağış düştü. Bu miktarın 113 kilogramı saat 03.00-09.00 arasında yağdı. İzmir’de şubat ayındaki uzun yıllar yağış ortalaması ise 102.3 kilogram. 126 kilogram ile yıllık ortalama yağışın yüzde 18'ini bir gecede aldık."

BİLANÇO DAHA DA AĞIRLAŞABİLİR

Diğer yandan, İzmir'i felç eden sağanak yağmur, ara ara şiddetini artırarak devam ediyor. Meteoroloji yetkilileri, sağanak yağmurun çarşamba gecesi İzmir'i terk edeceğini belirtirken, sel ve su baskınları konusundaki bilançonun daha da ağırlaşabileceği ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER