PSAKD'den evlerin duvarına yazılan 'alevi' yazılarına tepki: Aleviyiz korkmuyoruz!

Yalova’da bazı evlerin duvarına ‘alevi’ yazılarak çarpı atılmıştı. Kamuoyunda tepki çeken olayın ardından savcılık soruşturma başlatıldığı açıklamasını yapmıştı.

PSAKD'den evlerin duvarına yazılan 'alevi' yazılarına tepki: Aleviyiz korkmuyoruz!

Savcılığın açıklamasında “Şüpheli veya şüphelilerin yakalanması ve yakalanmaları halinde mevcutlu olarak başsavcılığımızda hazır edilmeleri için kolluk güçlerine talimat verilmiş olup soruşturma titizlikle sürdürülmektedir” denilmişti.

PSAKD'DEN TEPKİ

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi'nin yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında, "Aleviyiz!  Korkmuyoruz!  Boyun Eğmiyoruz!" denildi.


 
Açıklamada, "Alevilere dönük kapı işaretleme, yazılama ve hakaret içeren bildiriler bırakma gibi tehdit ve gözdağı içeren saldırılara her gün yenileri ekleniyor. Bir yandan canımızı emanet ettiğimiz bir doktor Alevi köylerini haritada işaretlerken bir yandan da Yalova Bağlarbaşı Mahallesinde 5 Alevi ailenin evlerinin duvarları işaretlendi."

"Bizler Aleviler olarak daha önce defalarca aynı şekilde işaretlemelerle ve tehdit içeren yazılamalarla hedef gösterildik. " denilen açıklama şöyle devam etti:

"Her defasında yetkililer “çocuklar yapmıştır” “bunlar münferit olaylardır” “yapan kişinin akli dengesi bozuktur” gibi ciddiyetten uzak, saldırıların üstünü kapatmaya dönük yaklaşımlarla hareket etmişlerdir. Ancak bizler bu yaşananların münferit saldırılar olmadığının farkındayız. Devletin en üst yetkilileri tarafından defalarca ayrımcılık, ötekileştirme ve nefret içeren söylemlere maruz kaldık.

Maraş’ta, Çorum’da ve Sivas’ta Alevileri katledenler ile onların avukatları çeşitli şekillerde ödüllendirildiler. Alevilere dönük olarak devlet tarafından uygulanan sistematik bir ayrımcılık, ötekileştirme ve asimilasyon projesi bütün hızıyla devam etmektedir. O yüzden Yalova'da yaşanan bu saldırı tesadüfi bir saldırı olmayıp sistematik bir asimilasyon ve yok etme politikasının bir yansımasıdır.


 
Bizler yüzlerce yıldan beri hiçbir tehdide, saldırıya, baskıya ve katliama boyun eğmedik. İnancımızdan, kültürümüzden ve kimliğimizden vazgeçmedik. Bundan sonra da ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyeceğiz.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak Yalova'da evleri işaretlenen canlarımızın sonuna kadar yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz ve tüm canlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Baskılar bizi yıldıramaz!"

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2021, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER