103 yıllık camiye yıkım kararı çıktı, CHP'li başkan tepki gösterdi

İzmir Karaburun'a bağlı Bozköy Mahallesi'nde bulunan ve ilçenin simge yapıları arasında yer alan 130 yıllık tarihi cami için Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü ekipleri tarafından yıkım kararı alınması yöre halkının tepkisini çekti.

103 yıllık camiye yıkım kararı çıktı, CHP'li başkan tepki gösterdi


İzmir'de 30 Ekim'de meydana gelen 6.9'luk depremde 130 yıldır ibadete açık olan tarihi caminin ön bahçeye bakan dış duvarında çatlak meydana gelmişti. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, ibadete kapatılan caminin tarihi özelliğinin korunarak güçlendirilmesini istediklerini belirterek, bu yöndeki görüşlerini Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ilettiklerini söyledi.

Köyün meydanında bulunan ve 1891 yılında ibadete açılan caminin, kırma çatısı, kabartma şekilli taş süslemeleri ve motifleriyle Karaburun’un tarihi yapıları arasında yer aldığını belirten Erdoğan, “Yunan işgalinde yaşanan acılara ve mübadele dönemine tanıklık eden camimizin yıkılmasını istemiyoruz” dedi.

BELEDİYE EKİPLERİ DE İNCELEDİ

Osmanlı mimarisinin en özgün örneklerinden biri olan caminin ön duvarında oluşan çatlakların onarılabilecek düzeyde olduğuna dikkat çeken İlkay Girgin Erdoğan, şöyle devam etti:

“Karaburun Belediyesi Meclis Üyelerimiz Murat Gül, Raife Karabatak ve Bozköy Muhratımız Tamer Baba ile birlikte köyümüzü ziyaret ederek, görüşlerimizi hemşehrilerimizle paylaştık. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları incelemede, camiye ağır hasarlı raporu verilerek ibadete kapatıldı ve yıkım kararı alındı.

Ancak Belediyemizin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü çalışanlarının camimizde yaptıkları inceleme sonucunda; tarihi camimizin güçlendirilerek korunacağını düşünüyouz. Bu yöndeki görüşümüzü ilgili kurumlara iletmiş bulunuyoruz. Caminin güçlendirilmesi için her türlü desteği vermeye hazırız. Böylece çok fazla tarihi eser barındırmayan ilçemizin simgelerinden birisini kurtarabiliriz.”

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2021, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER