Anadolu Kadınları' Haklarını' konuşuyor

Anadolu Kadınları' Haklarını' konuşuyor

Konak Belediyesi ve Girişimci İş Kadınları Federasyonu ortaklığında hazırlanan "Anadolu Kadınları Hakları Konuşuyor" projesi törenle başlatıldı. Proje ile kadınların temel haklara ve adalete erişimi ile sosyal hayatta güçlenmesini amaçlayan eğitimler verilecek. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, "Kadınların yanında yer almaya ve kadın dostu bir belediye olmaya devam edeceğiz” dedi.

Girişimci İş Kadınları Federasyonu (GİFED) ile Konak Belediyesi ortaklığında hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü'nden 100 bin TL hibe desteği almaya hak kazanan "Anadolu Kadınları Hakları Konuşuyor" projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.
Konak Belediyesi Arge Müdürlüğü'nde dün düzenlenen proje açılış törenine; Girişimci İş Kadınları Federasyonu (GİFED) Başkanı Huriye Serter, İzmir Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Hatice Suna Bina, İzmir İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Turgay Esen, Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çağnur Balsarı, Yaşar Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÜKAM) Müdürü Prof. Dr. Huriye Toker, Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD), İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD), İş Kadınları Derneği (İŞKAD), Kocaeli İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (KOİDER), Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği (KAİSDER), Afyonkarahisar İş Kadınları Derneği (AFİKAD), Aydın İş Kadınları Derneği (AYİŞKAD), Girişimci Kadınların Desteklenmesi Derneği (GİKAD) başkan ve temsilcileri, Konak Belediyesi meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı.

BATUR: "KADIN DOSTU BELEDİYE OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Kadınların bilinçlenmesine ve güçlenmesine katkı sağlayacak projenin Türkiye'nin geleceği için büyük önem taşıdığını belirten Konak Belediye Başkanı Abdül Batur şöyle konuştu:

"Bugün güzel bir projenin başlangıcı için bir aradayız. Proje kapsamında kadınların temel haklar ve adalete erişimi, kadın erkek eşitliği ve temel kavramlar, kadın erkek ayrımcılığıyla kurumsal mücadele ve politikalar gibi konularda kadınlara eğitim verilecek. Bu çok önemli. Özellikle de ülkenin geleceği için önemli. Kadınların bilgilendirilmesi, bu bilginin hayata yansıması noktasında çok güzel bir proje. Emeği geçenleri kutluyorum ve teşekkür ediyorum. Ülkede en büyük sıkıntı bir araya gelmek. Burada kadınların bir araya gelmesi, ortak bir projede birleşmeleri gerçekten çok değerli. Bundan sonra da güzel çalışmaları devam ettirme niyetindeyiz. Konak Belediyesi olarak her zaman emrinizdeyiz. Kadın derneklerinden gelecek projelere her zaman pozitif gözle bakıyoruz. Kadınların yanında yer almaya ve kadın dostu bir belediye olmaya devam edeceğiz.”

SERTER: "KADINLAR HAKLARINI KONUŞSUN İSTEDİK"

GİFED Başkanı Huriye Serter, projenin eğitimde ve istihdamda yer verilmeyen 18-29 yaş aralığındaki kadınları kapsadığını vurguladı. Serter şunları söyledi:

“Biz Anadolu kadınları olarak Anadolu’da kadınlar haklarını konuşsun istedik ve bu proje ortaya çıktı. Sekiz derneğimizle birlikte, İzmir Valiliğimiz, Konak Belediyemiz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz, 9 Eylül ve Yaşar Üniversitemizin de iştirakiyle projemize başlıyoruz. Seneye bu zamanlar bitireceğiz. Projemiz 18-29 yaş aralığında, ne eğitimde ne istihdamda olan kadınlarımızı kapsıyor. Sekiz farklı şehrimizde uygulanacak projemizin çok güzel geçeceğine inanıyorum. Herkese yürekten teşekkür ediyorum.”

ESEN: "ONUR DUYUYORUZ"

İzmir İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Turgay Esen ise “Sekiz sivil toplum örgütünün bir araya gelerek kurdukları GİFED’in bu projesine müdürlük olarak destek olduk ve projenin güzel geçeceğine inanıyoruz. Bu projeyi desteklemekten onur duyuyoruz” dedi.

TOKER: "BİZ DE VARIZ, BİRLİKTEYİZ"

YÜKAM Müdürü Prof. Dr. Huriye Toker de birliktelik vurgusu yaptığı konuşmasında, “Hepinizi burada görmek çok özel bir duygu bizim için. GİFED olarak yola çıktık ve alt bileşenleriyle de bir arada olduğumuz için çok mutluyuz. Yaşar Üniversitesi olarak biz de bu projenin içerisinde varız ve hep birlikteyiz” diye konuştu.

PROJE 8 ŞEHİRDE UYGULANACAK

“Anadolu Kadınları Haklarını Konuşuyor” projesiyle, temel haklar ve adalete erişim, kadın-erkek eşitliği ve temel kavramlar, kadın-erkek ayrımcılığıyla kurumsal mücadele ve politikalar gibi konularda eğitim verilmesi, bu eğitimler sonucunda kadınların haklarını konuşabilecek ve savunabilecek konuma gelmeleri amaçlanıyor.

GİFED başvuruculuğunda ve Konak Belediyesi ortaklığında hazırlanan projenin diğer paydaşlarını ise Dokuz Eylül Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ile İzmir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü oluşturuyor. 12 ay sürecek olan proje kapsamında GİFED bünyesindeki sekiz derneğin her birinde üçer kadın olmak üzere toplam 24 kadına eğitici eğitimi verilecek. Eğitici eğitimi alan eğitmenler ise kendi derneklerinde toplam 200 kadına eğitim verecek. Proje kapsamında Adana, Afyon, Ankara, Aydın, Bursa, Gaziantep, İzmir ve Kocaeli olmak üzere sekiz şehirde kadınlar eğitim alacak. Aynı zamanda projenin sürdürülebilirliği için hem eğitim veren ve hem eğitim alan kadınlar Anadolu’dan başlayıp kadınlar arasında iletişim ağı oluşturulacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2022, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER