Çarıklar inciri yine en iyi incir seçildi

Çarıklar inciri yine en iyi incir seçildi

Germencik Belediyesi öncülüğünde 19’uncusu yarın başlayacak olan ‘Geleneksel Tarım İncir Kültür ve Sanat Festivali’ öncesinde düzenlenen incir üreticilerine yönelik yarışma sona erdi. Çarıklar Mahallesi’nden Durmuş Şahin, ‘en iyi incir yetiştiricisi’ seçildi.

İncirin anavatanı Germencik’te bu yıl 19’uncusu düzenlenecek olan İncir, Tarım, Kültür ve Sanat Festivali, ‘en iyi incir yetiştiricisi’ yarışmasıyla başladı. İncirin katma değerinin artırılması ve markalaşması adına yapılan yarışmaya, Germencik’in mahallelerinden çok sayıda incir yetiştiricisi başvurdu. Germencik Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen yarışmada İncir Araştırma Enstitüsü, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Ziraat Odasından uzmanların oluşturduğu jüri, en iyi incir yetiştiricisini seçti.

ÇARIKLAR İNCİRİ YİNE EN İYİ İNCİR SEÇİLDİ

İncirin rengi, iriliği, meyve dolgunluğu ve tadında oluşan kriterlerin ele alındığı yarışmada Çarıklar Mahallesi’nden Durmuş Şahin birinci, Çamköy Mahallesi’nden Saffet Sevinç ikinci ve Çarıklar Mahallesi’nden Muhammet Erdoğan üçüncü seçildi.

“FESTİVALLE GERMENCİK’İN TANITIMINA ÖNEMLİ ÖLÇÜDE KATKI SUNACAĞIZ”

Düzenlenecek festival ile ilgili açıklamalarda bulunan Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, “Geleneksel olarak düzenlediğimiz incir festivalimiz yarın başlıyor. 3 gün sürecek olan festivalimize yoğun bir katılım bekliyoruz. Bugün İlçe Tarım Müdürlüğü, Ziraat Odası ve İncir Araştırma Enstitüsü’nden uzmanların oluşturduğu jüri üyelerimiz en iyi incir yetiştiricisini seçti ve festivalimizin ilk etkinliğini gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra festivalde Selatin pazarımızdaki üreticilerimizle çocuklarımız için düzenleyeceğimiz etkinliklerle tüm halkımızın keyifli vakit geçirmesi için hazırlıklarımızı yaptık. Halkımızın mutluluğu için en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Festivalimiz kapsamında hazırladığımız dolu dolu bir programla 3 gün boyunca 7'den 77'ye kadar tüm halkımıza hitap edeceğiz. Festivalle Germencik’in tanıtımına önemli ölçüde katkı sunacağız. Ücretsiz olarak düzenleyeceğimiz festivalimize tüm halkımızı bekliyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2022, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER