Çölyak hastalarına gıda yardımı

Antalya Büyükşehir Belediyesi bir hastalık olan çölyak hastalarını yalnız bırakmıyor

Çölyak hastalarına gıda yardımı

. Bir sindirim sistemi hastalığı olan çölyak ile mücadele eden vatandaşlara Antalya’nın 19 ilçesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan glutensiz gıda paketleri dağıtılıyor.

Çölyak hastaları, sağlıklı beslenebilmek için glutensiz gıdalara ihtiyaç duyuyor. Piyasada az bulunan ve oldukça pahalı olduğu için çölyak hastalarının almakta güçlük çektiği ürünler, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz sağlanıyor. Belediye’ye raporlarıyla birlikte başvuruda bulunan vatandaşlara incelemeleri tamamlandıktan sonra belirli aralıklarla glutensiz gıdalardan oluşan paketler teslim ediliyor. Çölyak hastaları Belediye’nin yaptığı bu yardımın çok önemli ve hayati olduğunu söylüyor.

EKMEĞİ KENDİLERİ YAPIYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak dağıtılan kolilerde glutensiz un, glutensiz makarna, glutensiz şehriye, glutensiz kurabiye gibi ürünler yer alıyor. Glutensiz ekmek bulmakta zorlanan, bulsa bile tanesi 25 lirayı aşan fiyatlarla satılan ekmeği her gün alamayan çölyak hastaları, gıda kolilerinden çıkan glutensiz unlarla kendi ekmeklerini yapıyor. Antalya Büyükşehir’den glutensiz gıda yardımı alan 71 yaşındaki Melek Efe de kendi ekmeğini kendisi yapıyor.

“GLUTENSİZ UNLA RAHATÇA EKMEĞİMİ YAPABİLİYORUM”

8 yıl önce çölyak hastası olduğunu öğrenen Melek Efe, glutensiz ürünlerin hepsinin çok pahalı olmasından yakındı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin glutensiz gıda paketi yardımından yararlanan Efe, “Bu zamanda geçinmek zor. Çölyak hastaları için daha da zor. Bir ailede 2-3 kişinin çölyak hastası olduğunu biliyorum. Ürünler çok pahalı.

Başkanımız Muhittin Böcek’ten Allah razı olsun bizlere de yardım ediyor. Belediye’nin gönderdiği paketten çıkan glutensiz unla rahatça ekmeğimi yapabiliyorum” dedi.

“ZOR ZAMANLARI ATLATMAMIZA YARDIMCI OLDU”

Nermin Yörükseven, 9 yaşındaki kızı 18 aylıkken teşhis konulan çölyak hastalığını “Doktorların bile unuttuğu bir hastalık” diye tanımlıyor. 3. Sınıfa giden kızı Ada’yı büyütürken çok zorlandığı zamanlar olduğunu söyleyen Yörekseven, “Antalya Büyükşehir Belediyesi zor zamanları atlatmamıza yardımcı oldu. Bu pahalılıkta, çocuklarımızın bulamayacağı şeylere ulaşmamızı sağlıyorlar. Ada büyüyor eskiden bir ayda yediği makarnayı şimdi iki seferde yiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2022, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER