Engelsiz çocuk bakım evi başvuruları devam ediyor

Engelsiz çocuk bakım evi başvuruları devam ediyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın hayata geçirdiği Türkiye’nin en büyük Engelsiz Çocuk Gündüz Bakımevi için ön başvuru süreci devam ediyor.  Görme, işitme ve ortopedik yönden özel gereksinimli çocuklarla, normal gelişim gösteren 3-6 yaş arası çocukların yararlanacağı, 'yeşil bina' özelliğine sahip bakımevine kayıtlar, online olarak yapılıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en büyük Engelsiz Çocuk Gündüz Bakımevi’ni Başkentliler'in hizmetine açtı.

Görme, işitme ve ortopedik yönden özel gereksinimli çocuklarla, normal gelişim gösteren çocukların yararlanabileceği ve Çayyolu Mahallesi’ndeki bakımevinde ön başvuru süreci devam ediyor.

ÜCRETSİZ SERVİS HİZMETİ

'Yeşil bina' özelliğine sahip örnek proje için ön başvurular, 'https://engelsizbakimevi.ankara.bel.tr' adresi üzerinden yapılabiliyor. Bakımevine 36 -72 ay yaş aralığında olan tüm özel çocuklar (ortopedik, görme ve işitme engelli) çözger raporu ile başvuruda bulunabiliyor.

Ön başvuruların incelenmesinin ardından ise kesin kayıtlar başlayacak.

Kayıt döneminin ardından bakımevinden yararlanacak çocuklara ücretsiz servis hizmeti verilecek. Merkezi bir noktadan kaldırılacak servis aracı, çocukların ikametgâhlarına göre ayarlanacak.

ÖRNEK PROJE

Başkent'te yaşayan engelli çocukların sosyal hayata kazandırılması, toplumda farkındalık oluşturulması ve yaşıtları gibi eşit şartlarda oyun oynayabilmesi amacıyla 5 bin 606 metrekarelik alana inşa edilen ‘Engelsiz Çocuk Gündüz Bakımevi’, ihtiyacı olan elektriğin yüzde 20’sini güneş panelleri sayesinde kendisi üretirken, 'yeşil bina' özelliği ile Türkiye ve Avrupa çapında örnek bir proje olma özelliği taşıyor.

Akıllı binada; toplantı ve gösterilere ev sahipliği yapacak yaklaşık 200 kişilik amfi tiyatro, 65 metrekarelik 9 sınıf, 2 adet çok amaçlı salon, oyun alanları, bitki ekim alanından oluşan yeşil teras, bisiklet parkları yer alıyor. Okulda 36-72 ay arasındaki işitme, görme ve fiziksel engeli olan çocuklara erken çocukluk eğitimi verilirken, bu eğitimin yanında aynı yaştaki çocuklarla tersine kaynaştırma eğitimi de uygulanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER