İBB'den Emirgan Korosu açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Emirgan Korusu’nda ağaçların kesildiği iddialarına ilişkin olarak açıklama yaptı

İBB'den Emirgan Korosu açıklaması

Açıklamada, İBB sorumluluğunda bulunan ve sit koruması altında olan Emirgan Korusu'nda orman idaresi tarafından izin verilen 130 adet kuru ağacın kaldırıldığı ve yerine sağlıklı ağaçların dikiminin gerçekleştirilerek ormanın korunduğu belirtildi.

Emirgan Korusu'ndaki ağaçların İBB tarafından kesildiği yönündeki iddialar üzerine kurumdan yazılı açılma yapıldı. İBB'den yapılan açıklamada, ”Emirgan'da iddia edildiği gibi bir ağaç katliamı değil aksine ormanı koruyacak, ölü ağaçları kaldırıp yenilerini koyacak amenajman, yani kesilmesi gereken ölü ağaçların, doğal denge göz önüne alınarak kaldırılması işi yapılıyor. Korularda toplu ağaç ölümleri ve devrilmeleri ortaya çıktığında yapılacak iş gerçekleştiriliyor” denildi.

 
Emirgan Korusu'nda 2021 yılında 15 türden 140 adet ağaç dikimi yapıldığı, 2022 yılında Erguvan, Sedir, Ihlamur, At kestanesi, Meşe, Sığla, Demir Ağacı, Manolya gibi 13 türden 175 adet ağaç dikimi planlandığı kaydedildi. Emirgan Korusu'ndaki kuru ağaç kaldırılması ve yerine yeni sağlıklı ağaç dikimi işleminin 2002 yılından buyana yapılan rutin bir ormancılık işlemi olarak gerçekleştirildiği vurgulandı.

İzin alınarak 130 kuru ağaç kaldırıldı
İBB'nden verilen bilgilere göre Emirgan Korusu'nda çeşitli nedenlerle kurumuş ağaçların tespiti ve damgalanması için Kentsel Ekolojik Sistemler Müdürlüğü, 11 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul Orman Bölge Müdürlüğüne müracaat etti. İstanbul Orman İşletme Müdürlüğü İstanbul Orman İşletme Şefliği tarafından 30 Aralık 2021 tarihinde ‘'Olağan üstü hasılat etası'' raporu onaylanarak Kentsel Ekolojik Sistemler Müdürlüğüne iletildi.

Gelen yazı üzerine Kentsel Ekolojik Sistemler Şube Müdürlüğü, 17 Ocak 2022 tarihli yazı ile Avrupa Yakası Park Bahçeler Müdürlüğü'ne yazı yazdı. Müdürlük, tarafından ‘'iş emri'' düzenlenerek İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş Genel Müdürlüğüne gönderildi. 13-16 Haziran 2022 tarihleri arasında İBB'nin yeşil alanlar bakım sorumlusu İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş ekiplerince Emirgan Korusunda orman idaresi tarafından izin verilen 130 adet kuru ağaç kaldırıldı.

Yeni yetişkin ağaç dikimine başlandı
17 Haziran 2022 tarihinde kuru ağaç kök sökümü yapıldı ve  yeni yetişkin ağaç dikimine başlandı. Çalışmaların temmuz ayı içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

Tüm işlemlerin; 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanuna göre Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı Koruma Komisyonlarının onayı ile gerçekleştirildiği ve 6831 sayılı “Orman Kanunu”na göre hazırlanan amenajman planına uyulduğu vurgulandı.

t24

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2022, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER