İmamoğlu Ukraynalı gençleri ağırladı

İmamoğlu Ukraynalı gençleri ağırladı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ukraynalı çocuklarla Müze Gazhane’de bir araya geldi. 8-17 yaş aralığındaki genç Ukraynalıları ağırlayan İmamoğlu, konuklarıyla sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi. Ukraynalı çocuklarla birlikte Odesa’nın ‘Şehir Günü’nü kutlayan İmamoğlu, mesajında, “Bütün Ukraynalı dostlara, bundan sonraki yıllarda çok daha barış içinde, huzur içinde güzel şehrinizde yaşam diliyorum. Sizlerin yanındayız. Sizler için dua ediyor, barış diliyoruz” dedi.

İBB'den yapılan açıklamaya göre; Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu, ülkelerinde süregelen mevcut zor koşullar nedeniyle Odesa’da yaşayan 50 çocuğun 5 refakatçi eşliğinde İstanbul’da dinlenmesi talebini bir yazıyla İBB’ye iletti. Talep üzerine ilgili kurumlar gerekli süreçleri başlatarak genç misafirler için dinlenme ve kültür programı hazırladı. 20 Ağustos’ta İstanbul’a gelen genç Ukraynalılar, yapımı tamamlanan Gaziosmanpaşa Erkek Yurdu’na yerleşerek hem dinlenmeye hem de şehrin keyfini çıkarmaya başladı.  

“SİZİ HER ZAMAN ODESA’YA BEKLİYORUZ”  

İmamoğlu’na kafile adına sembolik hediye verildi. Hediyeyi takdim eden Gniezdilova Svitlana, “Çok çok teşekkür ederiz misafirlikleri için. İstanbul muhteşem bir şehir. Burada çok tarihi eser var. Zafer Bayramı’nızı kutlarım. İstanbul, inşallah ileride daha muhteşem bir şehir olur. Tüm kalbimizle dileriz. Çocuklarımız İstanbul’da olmaktan çok memnun. İstanbul’un zengin tarihi birikimini beğeniyoruz. Güzel ev sahipliğinizden dolayı çok mutluyuz. İki ülke arasındaki dostluğun devam etmesini diliyoruz. Sizi her zaman Odesa’ya bekliyoruz” dedi. 

“DAHA GÜZEL GÜNLERDE İSTANBUL'DA YİNE BULUŞMAYI DİLİYORUM” 

Konukları ve Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilsky ile toplu fotoğraf veren İmamoğlu, İstanbul’un kardeş şehri Odesa’nın ‘2 Eylül Şehir Günü’nün kutladı. İmamoğlu, şunları söyledi:

“Kardeş Şehir Odessa'ya İstanbul'dan selamlar, sevgiler, kucak dolusu sevgiler. 2 Eylül Şehir Günü’nüzü kutluyorum. Bütün Ukraynalı dostlara, bundan sonraki yıllarda çok daha barış içinde, huzur içinde güzel şehrimizde yaşam diliyorum. Sizlerin yanındayız. Sizler için dua ediyor, barış diliyoruz. Umuyorum çocuklarımızın bu güzel anını, daha büyük topluluklarla daha güzel günlerde İstanbul'da yine yaşarız.”  

UKRAYNA BAŞKONSOLOSU’NDAN TEŞEKKÜR MESAJI 

Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilsky, İBB’nin ev sahipliğinden duyduğu memnuniyeti, “Bu zor günlerde Ukraynalılarla ilgilenmek, dikkat etmek bizim için çok çok önemli. Dolayısıyla unutulmaz anlar yaşıyoruz hep beraber. Ev sahipliğiniz içi teşekkür ederim” diyerek diye getirdi. 

5 EYLÜL’E KADAR İSTANBUL’U GEZECEKLER 

Ukraynalı genç konuklar için İBB, İstanbul’un tarihi ve turistik noktalarından oluşan programlar hazırladı. Gülhane Parkı, Topkapı Sarayı, Büyükada turu, Miniatürk, Galata Kulesi ve daha pek çok nokta ziyaret süresi boyunca gençlere gezdiriliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER