İmamoğlu'na aydınlanma onur ödülü

Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 82. yıl dönümü Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği’nin düzenlediği etkinlikte kutlandı.

İmamoğlu'na aydınlanma onur ödülü


Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği’nin (YKKED) 2003 yılından bugüne Köy Enstitülerin kuruluş günü olan 17 Nisan'da, ürettikleriyle, yaşamıyla ve duruşlarıyla aydınlanma kültürüne katkıda bulunmuş isimlere verdiği "Aydınlanma Onur Ödülü" bu yıl yazar ve Tıp doktoru Erdal Atabek’e verildi.

İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende Erdal Atabek’e ödülünü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya ve YKKED Başkanı Prof.Dr.Ethem Duygulu birlikte takdim etti.

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan YKKED Başkanı Prof.Dr.Ethem Duygulu, “Biz yıllardır Balçova Belediyemizin de katkılarıyla aydınlanma ışığının meşalesini taşıyan çok önemli insanlarımıza bu ödülü verdik. Bugüne kadar ülkemizin çok değerli aydın ve sanatçılarından Vedat Günyol, Dr. Engin Tonguç, İlhan Selçuk, Server Tanilli, Halit Çelenk, Türkan Saylan, Cengiz Bektaş, Doğan Hızlan, Genco Erkal, Yaşar Kemal, Ataol Behramoğlu, Yılmaz Büyükerşen, Gürer Aykal, Korkut Boratav ve Muzaffer İlhan Erdost'a ödülümüzü takdim ettik. Bugün de aydınlanma mücadelesine hayatını adayan Sayın Dr. Erdal Atabek'e  ödülünü takdim edeceğiz" dedi.

Aydınlanma Ödülü'nü özgür düşünce için mücadele eden herkes adına kabul ettiğini söyleyen Dr. Erdal Atabek ise “Bu ödülü tüm aydınlanma savaşçıları adına alıyorum. Bugün hepimiz birer köy enstitülüyüz. Bu ödülü ayrıca her zaman saygıyla andığım Sayın Hasan Ali Yücel ve Sayın İsmail Hakkı Tonguç adına alıyorum. Bugün hepimiz birer köy enstitülüyüz. Hepimiz adına en büyük şükranımı da büyük önderim Mustafa Kemal Atatürk’e sunuyorum” sözleriyle büyük alkış aldı.

Köy Enstitüleri'nin Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en özgün ve önemli eğitim atılımı olduğunu belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da “Kuruluşunun üzerinden 82 yıl geçmesine rağmen eğitim reformu arayışımızda Köy Enstitüleri hala bizim kılavuzumuzdur. İstanbul Büyükşehir Belediye’mizin yayınlarından olan, Köy Enstitüleri ile ilgili önemli bir kaynak eseri de yayın dünyamıza kazandırmanın bilgisini de sizinle paylaşmış olayım. Çok mutluyum. Bu kıymetli eserin günümüzün gereksinimlerini karşılayan yeni bir modelle, yeni bir eğitim sistemiyle buluşmasını, taçlanmasını da diliyorum. Ülkemizi daha aydınlık bir geleceğe ancak aklın ve bilimin ışığında, iyi planlanmış bir eğitim sistemi sayesinde taşıyabileceğimizi unutmamalıyız" diye konuştu.

Balçova Belediyesi’nin yıllardır Köy Enstitüleri idealini yaşatmak için çalıştığını vurgulayan Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, “Biz Cumhuriyetimizin ilerlemesinin Kuruluş ilkelerinde olduğuna inanıyoruz. Köy Enstitüleri bağımsızlık mücadelesinin perçinlenmesini sağlayan en önemli devrimlerden birisidir. Bu devrimi gelecek nesillere aktarmak ve benzer bir modelin ülkemizde tekrar tesis edilmesini sağlamak için elimizden geleni yapacağız” dedi.    

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2022, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER