İSKİ'den Kırklareli valiliğine yanıt

Kırklareli Valiliği, taşkının İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İSKİ) işletme hatasından kaynaklandığını ileri sürdü.

İSKİ'den Kırklareli valiliğine yanıt

Kırklareli'nde bulunan ve İstanbul'a su sağlayan Kazandere ve Pabuçdere barajlarında, yoğun yağışın etkisiyle dün taşma meydana geldi.


İSKİ'den yapılan açıklamada ise Kırklareli Valiliği'nin gerekli tedbirleri alması konusunda bilgilendirildiği belirtilerek, "Bölgede yaşanan su baskınında idaremizin herhangi bir işletme hatası bulunmamaktadır" denildi.

Kırklareli'nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy beldesinde bulunan Kazandere ve Pabuçdere barajları yoğun yağışın etkisiyle taşmış ve bölgede su baskınları yaşanmıştı. Kırklareli Valiliği, dün yazılı bir açıklama yaparak, taşkınların İSKİ'nin işletme hatasından kaynaklandığı iddia edilmişti. İSKİ’den bugün yapılan yazılı açıklamada ise bölgede yaşanan su baskınında kurumun herhangi bir işletme hatası olmadığını savunuldu.

İSKİ'den yapılan açıklama şöyle:

"Kırklareli Valiliği tarafından 18 Nisan 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasında, Kırklareli ili Vize ilçesi Kıyıköy beldesinde Kazandere ve Pabuçdere barajlarında dolu savakların açılması sonucu su baskınlarının meydana geldiği belirtilmiş, bu baskının sebebi olarak da idaremizin bahse konu barajları teknik olarak düzgün işletememesi gösterilmiştir.

"KAZANDERE BARAJI, FAALİYETE GİRDİĞİ 1997 TARİHİNDEN BERİ AYNI ŞEKİLDE İŞLETİLMEKTEDİR"

Öncelikle ifade etmek isteriz ki bölgede yaşanan su baskınında idaremizin herhangi bir işletme hatası bulunmamaktadır. Su baskınının yaşandığı havzada yer alan Kazandere Barajı, faaliyete girdiği 1997 tarihinden beri aynı şekilde işletilmektedir. Kaldı ki baraj, bu yıl 25 Şubat’tan itibaren zaman zaman taşarak kapasite fazlası su, tahliye kanalına verilmektedir. Kazandere Barajı’nda taşkın yapısı, serbest akışlı dolu savak şeklinde imal edilmiştir. Bu sistemde barajın yüzde 100 doluluk seviyesine ulaşması neticesinde oluşan fazla su, kendiliğinden tahliye olmaktadır. Meteoroloji Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü tarafından yayınlanan ve 17 Nisan 2022 saat 18:00 ila 18.04.2022 saat 12:00 arasını kapsayan uyarıda, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve İstanbul’da metrekareye 21-50 kg yağış düşmesi beklendiği ifade edilmiş, ancak yağış metrekarede 80,2 kg olarak gerçekleşmiştir.

"VALİLİK GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMASI KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLMİŞTİR”

Bunun sonucu olarak 18 Nisan 2022 tarihinde Kazandere Barajı tamamen dolmuş ve su taşarak tahliye kanalına akmıştır. Barajdan taşan suyun savaklama güzergahı olan Kazandere’nin deniz bağlantı noktasında bulunan köprünün mevcut dere debisini karşılayamaması ve derenin denizle birleştiği noktada meydana gelen kum birikmesi gibi gerekçelerle bölgede küçük çaplı su taşkını meydana gelmiştir. Pabuçdere Barajı’nda ise tahliye için gerekli işlemler gerçekleştirilmiş olup bölgede herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. Diğer taraftan idaremiz, konuya ilişkin olarak 17 Ocak 2022 tarihinde Kırklareli Valiliği’ni gerekli tedbirlerin alınması hususunda bilgilendirmiş; ayrıca idaremiz, 14 Mart 2022 tarihinde yaptığı basın açıklaması ile de kamuoyunu bu konuda dikkatli olmaya davet etmiştir. Kamuoyunun doğru bilgiye ulaşabilmesi adına önemle duyurulur."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER