İzmir'de toplu ulaşım yoğunluğu

Covid-19 salgınının geldiği nokta itibariyle toplu ulaşım araçlarının kullanım oranı, pandemi öncesi döneme ulaştı.

İzmir'de toplu ulaşım yoğunluğu

İzmir'de Covid-19 salgını nedeniyle yurttaşların çok fazla tercih etmediği toplu ulaşım yeniden canlandı. Toplu ulaşım kullanımı pandemi öncesindeki seviyesine ulaşan İzmir'de otobüs, metro, tramvay ve vapur binişlerinin ortalaması günlük 1 milyon 900 bine dayandı.
 Özellikle son aylarda akaryakıt fiyatlarında yaşanan ciddi artışlar da yurttaşların toplu ulaşıma yönelmesinde etkili oldu. Kentte tüm toplu ulaşım araçlarına yapılan binişlerin ortalaması, pandemi öncesini yakaladı, günlük 1 milyon 900 binlere dayandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT, İZULAŞ, Metro, Tramvay ve İZDENİZ işletmelerinde salgının etkilerinin azalmasına rağmen temizlik ve dezenfeksiyon faaliyetleri, pandeminin en ağır dönemlerindeki önlemler seviyesinde sürdürülüyor. Hem Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı dezenfeksiyon ekipleri hem de kurum ve kuruluşların kendi temizlik personeli, araçları ve aktarma merkezlerini sürekli ve düzenli olarak temizliyor, dezenfekte ediyor.

200 BİNLERE KADAR DÜŞMÜŞTÜ

Türkiye’yi de Mart 2020’den itibaren etkisi altına alan Covid-19 salgınının, hayatın her alanında olduğu gibi toplu ulaşımda da ciddi olumsuz etkileri yaşanmıştı. Pandemi öncesi, tüm toplu ulaşım araçlarına günlük ortalama 1 milyon 900 bin biniş yapılırken, bu rakam, 2020 yılının ikinci çeyreğinden itibaren yüzde 90’ları bulan oranda düşüşle 200 binlere kadar gerilemişti. Toplum sağlığını koruma adına Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle uygulanan ‘yolcu kapasitesi azaltma’ kararlarının da tetiklediği hasılat kaybı, hizmetin sürdürülebilirliğini çok büyük ölçüde negatif etkilemişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, tüm toplu ulaşım kurum ve kuruluşlarını sübvanse etmiş, geçen iki yıldaki sübvansiyon miktarı 1 milyar 309 milyon TL’yi bulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2022, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER