Sokak hayvanları için mobil hizmet

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanları için verdiği mobil araç hizmetini kırsala da taşıdı.

Sokak hayvanları için mobil hizmet


İzmir Büyükşehir Belediyesi, kırsal ilçelerdeki sokak hayvanları için mobil hizmet aracını faaliyete geçirdi. Ekipler, mobil hizmet aracındaki ameliyathanede sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, tedavisi ve aşılarını yapıyor.

Hizmet aracındaki bir veteriner, bir tekniker ve iki hayvan bakıcısı bu hafta Karaburun’da gönüllülerin iş birliği ile 6 köpek ve 14 kediyi kısırlaştırdı, 20 sokak hayvanına parazit ilacı uyguladı ve hayvanların kuduz aşılarını yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Umut Polat, "Mobil hizmet aracımızla özellikle kırsal alanlarda, kent merkezine uzak noktalarda sokak hayvanlarının kontrolsüz üremesini engellemek için yerinde hizmet vermeyi amaçladık. Gönüllülerimiz iş birliği ile veteriner hekimlerimiz hasta can dostlarımızın gerekli tedavilerini yapıyor” dedi.

CAN DOSTLARIMIZIN REFAHI ARTIYOR

Polat, sokak hayvanları konusunda çevre ilçelerde de etkin hizmet vermek için 2019 yılından bu yana Ödemiş, Torbalı, Kemalpaşa, Seferihisar, Urla ve Dikili olmak üzere 6 ilçede kısırlaştırma merkezi oluşturduklarına dikkat çekerek, "Kısırlaştırma oranını artırmak için Türkiye'de ilk kez İzmir Veteriner Hekimleri Odası iş birliği ile önemli bir çalışmayı başlattık. Sahipsiz sokak köpeklerini hastane ve polikliniklere hızla naklederek ayda yaklaşık 500 köpeğin kısırlaştırılmasını sağlıyoruz. Tüm bu çalışmalarınızın yanı sıra kırsal alanlar ve kent merkezine uzak noktalara da mobil hizmet aracımız ulaşacak. Böylelikle hem çevre ve halk sağlığını koruyacak, hem de can dostlarımızın refahını artıracağız" diye konuştu.

KISIRLAŞTIRILAN SOKAK HAYVANI SAYISI SON ÜÇ YILDA ÜÇ KAT YÜKSELDİ

İzmir Veteriner Hekimleri Odası’nın iş birliği ile başlatılan “Sahipsiz Sokak Köpeklerinin Rehabilitasyon Hizmeti Projesi" kapsamında Türkiye'de ilk kez sokak hayvanları için kısırlaştırmanın yanı sıra kuduz aşısı, parazit ilacı uygulaması ve işaretleme de yapılıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarının kontrolsüz üremesini engellemek, hayvanların refahını ve toplum sağlığını korumak için kısırlaştırdığı sokak hayvanı sayısını son üç yılda üç kat artırmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2022, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER