Rusya: ABD, Suriye'yi bölmek istiyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD'nin Suriye'de izlediği yeni stratejinin ülkeyi bölmeye yönelik olduğunu söyledi.

Rusya: ABD, Suriye'yi bölmek istiyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, terör örgütlerini destekleyen ABD'nin Suriye'deki stratejisini eleştirdi. 

Suriye’yi, farklı kuvvetlerin birbirleriyle çatışacakları bir arenaya çevirmenin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Zaharova, "ABD, Suriye’yi bölmeye yönelik bir strateji benimsiyor. Egemen bir ülke olan Suriye’deki askeri varlıklarının sınırsız bir süre kalmasına yönelik planlar uluslararası hukukla çelişmektedir." diye konuştu.

Suriye’nin kuzeyinde "sınır gücü" kurulmasına ilişkin çabaları da ülkeyi bölmeye yönelik adımlar olarak değerlendiren Zaharova, "Washington’un bölgedeki Suriyeli Kürtlere, Türkmenlere, Araplara, Çerkezlere ve Asurlulara bunu isteyip istemediklerini sorduklarından emin değiliz." dedi.

Zaharova Türkiye ve Rusya’nın, birçok konuda aynı bakış açısına sahip olduklarını anlattı:

"Görevimiz, ortaklarımızla ortak bir zeminde buluşmaktır. Bunu, ikili ilişkilerde bile yapmak zorken, Suriye krizinin çözümü çerçevesinde yapmak daha da zor. Ancak bu yolda ilerliyoruz.” 

Zaharova, Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin hazırlıklarına da değinerek, "29-30 Ocak’ta düzenlenecek kongreye Rusya, Türkiye ve İran aktif bir şekilde hazırlanıyor. Kongre için Birleşmiş Milletlerden gözlemciler de dahil olmak üzere bin 600 kişiye davetiye gönderildi." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER