Gündem:
Bakanlıktan imha edilen tüy dökücü krem açıklaması


Sayıştay, 2 milyon 186 bin lira tanıtım, 4.7 milyon lira ise üretim için harcanmasına rağmen, raf ömrünü dolduran 76 bin 405 adet ürünün imha edildiğini saptamıştı. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök de Sayıştay raporunu soru önergesiyle TBMM gündemine taşımıştı.

HARCANAN 6.7 MİLYON TL İSRAF OLARAK GÖRÜLMEDİ

Önergeyi yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez “Kozmetik ürünler Ar-Ge aşamasında üretildiğinden henüz ticari işleme konu olmamıştır. Son kullanma tarihi yaklaşan ürünler personele dağıtılmış ve raf ömürleri dolan bir kısım hammadde ise mevzuat gereği imha edilmiştir. Ar-Ge faaliyetleri kapsamında yapılan çalışmalar israf olarak değerlendirilmemektedir” dedi.

SADECE AR-GE İÇİN 2 MİLYON 187 LİRA HARCAMA 

TKİ’nin ürettiği kozmetik ürünlerinin AR-GE süreci için 2 milyon 187 bin lira harcama yapıldığını kabul eden Bakan Dönmez’in yanıtı şöyle:

“Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından; Hümik Asitin Sağlık ve Kozmetik Sektöründe Kullanım Olanaklarının Araştırılması projesi kapsamında kozmetik ürünleri üzerinde araştırma ve geliştirme faaliyetleri başlatılmış olup, tüketici tepkilerini değerlendirmek amacıyla kongre, sempozyum ve fuar gibi etkinliklerde anket formları ile birlikte dağıtılmış olan kozmetik ürünler Ar-Ge aşamasında üretildiğinden henüz ticari işleme konu olmamıştır. TKi Elegance Kozmetik Ürün Üretim Projesi için Ar-Ge sürecinde toplamda 2.187.000 TL harcama yapılmıştır.

“BİR KISIM HAMMADDE İMHA EDİLMİŞTİR”

Ar-Ge süresince üretilen ürünler raf ve çeşitli ortamlarda izlemeye tabi tutulmuş olup, son kullanma tarihi yaklaşan ürünler personele dağıtılmış ve raf ömürleri dolan bir kısım hammadde ise mevzuat gereği imha edilmiştir.

Ar-Ge sürecinde toplamda 76.405 adet ürününün dağıtımı yapılmıştır.

LEONARDİTİN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI

Söz konusu Ar-Ge projesi kapsamında kömür üretimi esnasında atık olarak ortaya çıkan Leonardit olarak adlandırılan organik maddenin değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması amaçlanmış olup, Ar-Ge faaliyetleri kapsamında yapılan çalışmalar israf olarak değerlendirilmemektedir.”

CHP’Lİ GÖK: İSRAF SAYILMAMASI TAM BİR FİYASKO

TKİ’nin “tüy dökücü krem işine soyunarak devleti zarara soktuğunu” belirten CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Bakan Dönmez tarafından verilen yanıtların çelişkili olduğunu savundu. Gök, “Yapılan çalışmanın israf sayılmaması tam bir fiyasko” dedi. Levent Gök’ün tepkisi şöyle:

“Soru önergesine verdiği cevap çelişkiler ve belirsizliklerle doludur. AR-GE sürecinde olmasına rağmen ürünlerden binlerce adet üretilmiş olması, sayısı açıklanmayan ve raf ömrü dolan hammaddenin imha edilmesi, AR-GE süreci tamamlanmadığı halde 76.405 adet ürünün dağıtımının yapılmış olması izaha muhtaç konulardır. Ticari işleme konu olmayan ürünler için yapılan reklam anlaşmasının detaylarına da değinmeyen Bakanlık yalnızca AR-GE sürecine ilişkin yanıtlar vermiş, dağıtılan, hediye edilen ve imha edilen ürünlerin tam miktarlarına ve maliyetlerine ilişkin herhangi bir açıklama yapmamıştır. Milyonlarca liralık kamu israfının açıklamasını yarım sayfalık bir metine sığdıran Bakanlığın AR-GE kapsamında yapılan çalışmaları israf olarak görmemesi tam bir fiyaskodur.”

SORUMLULAR HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILMASI İSTENMİŞTİ

Levent Gök, Bakan Dönmez’in yanıtlaması talebi ile verdiği soru önergesinde, soruşturma açılması gerektiğini şöyle ifade etmişti:

 “Türkiye Kömür İşletmeleri’nin faaliyet alanında olmamasına rağmen 2.2 milyon TL danışmanlık ve 4.7 milyon TL üretim maliyetiyle ürettiği kozmetik ürünlerin beklenen ilgiyi görmeyince kamu kurumlarına hediye olarak dağıtıldığı öğrenilmiştir. Önceki Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından tanıtımı yapılan ürünlerin önemli bir kısmının 2018 yılı itibariyle son kullanma tarihi geçmiş, geriye kalan ürünlerin ise son kullanım tarihlerinin 2019 Nisan ayı itibariyle dolduğu Sayıştay’ın ilgili raporlarına yansımıştır. TKİ Genel Müdürü tarafından yapılan açıklamada ürünlerin ticari satışı olmadığını belirtilmiş, hediye olarak dağıtılan ürünlerin maliyetine ilişkin yazılı açıklama yapılacağı duyurulmuştur. Faaliyet alanı dışında kalan bir alanda hangi amaçla üretildiği bilinmeyen ürünler için 7 milyon TL’ye yakın bir meblağ çarçur edilmiş, üretimi için servet harcanan ürünlerin çoğu çöpe atılmıştır. Ülkemize katma değer kazandırması için halkımızın vergileriyle finanse edilen kurumların milli servetimizi sorumsuz bir savurganlıkla harcaması kabul edilemez. Bu israfın bütün detaylarının açıklanarak sorumlular hakkında gerekli resmi süreçlerin başlatılması beklenmektedir.”

BERAT ALBAYRAK’IN TANITIM HABERİNE ERİŞİM ENGELLİ GETİRİLMİŞTİ

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın tanıtımını yaptığı Türkiye Kömür İşletmeleri’nin tüy dökücü, kırışık önleyici kremlerinin, bakanlıklar ile kamu kurumlarına hediye olarak dağıtıldığıyla ilgili olarak ANKA tarafından gündeme getirilen haber, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişime engellenmişti.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Bahçeli: Biz mafyayı tanımayız, mafyayı...
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, suç örgütü lideri Sedat Peker’in tartışma yaratan videoları hakkında...

Haberi Oku