Aziz Nesin'in tarihi eserleri Burhaniye'de yaşayacak

Burhaniye Belediyesi'ne ait Kuva-yi Milliye Müzesi, dünyaca ünlü yazar Aziz Nesin’den kalan tarihi eserlere ev sahipliği yapmaya başladı.

Aziz Nesin'in tarihi eserleri Burhaniye'de yaşayacak

Nesin’in Burhaniye’deki evinde bulunan tarihi eserler, eşi Meral Çelen tarafından Burhaniye Kuva-yi Milliye Kültür Müzesine bağışlandı. İçinde 19. yy’a ait barut ölçeğinin de bulunduğu eserler için müzede özel Aziz Nesin sergi vitrini kuruldu.

Uzun yıllar Burhaniye’de yaşayan Aziz Nesin’in eşi Meral Çelen, Nesin’in Orjan sitesinde bulunan evindeki tarihi eserleri bağışlamak için Burhaniye Kültür Müzesini ziyaret etti. Bağışlanan parçalar içerisinde 19 yy'a ait barut ölçeği, karabiber değirmeni, minyatür ibrik, vazo ve motifli tepsi gibi tarihi eserler yer aldı.

Aziz Nesin’e ait olan eserlerin vitrinde sergilenmeye başlamasının ardından müzeyi gezerek eserler hakkında bilgiler alan Meral Çelen’e kardeşi Zuhal Çelen, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Yazgan ve CHP Belediye Meclis Üyesi Tarık Erdil eşlik etti.

Aziz Nesin’e ait eşyaların yaşadığı şehrin müzesinde sergilenecek olmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Meral Çelen, Burhaniye Belediyesi'ne özverilerinden dolayı teşekkür etti.

Ülke adına büyük bir değerin izlerini Burhaniye’de yaşatacakları için memnuniyet duyduklarını belirten Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, “Aziz Nesin Burhaniye’de yaşamış önemli bir şahsiyet. Onun evinde bulunan bu nadide tarihi eşyaların müzede sanatseverlerle buluşması da ayrı bir gurur kaynağı. Sayın Nesin için özel olarak yaptığımız vitrinde bu eserler gelecekle buluşacak. Bu vesileyle Aziz Nesin’i bir kere daha anıyor, eşi Sayın Çelen’e de yaptığı bu bağıştan dolayı teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 19:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER