Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Kulak tıkanıklığının sebepleri, belirtileri, kulak tıkanıklığından kurtulma yöntemleri ve tüm merak edilenler.

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Önemli görmeyip geçiştirdiğimiz bazı rahatsızlıklar ileride daha ciddi komplikasyonlara neden olabiliyor. Çoğu zaman yutkunmayla, balon şişirmeyle ya da sakız çiğnemekle düzelebilen kulak tıkanıklığı da bu rahatsızlıklardan biri. Kulak tıkanıklığı artık balon operasyonu ile kısa sürede düzeltilebiliyor.

Yaklaşık 3.5 cm uzunluğundaki östaki tüpü, orta kulakla geniz bölgesi arasında bulunan ve orta kulağın hava basıncını ortam basıncına göre dengeleyen bir organımız. Bu dar tüp, kulağa yakın olan 1/3'lük kısımda kemikten, geniz bölgesine yakın olan 2/3'lük kısımda kıkırdaktan oluşuyor. Östaki tüpü, normalde kapalı olsa da yutkunma, esneme ve çiğneme hareketleri ile açılabiliyor. Bu hareketler orta kulağa hava geçişini sağlarken, orta kulakta oluşan mukusu dışarı atıyor. Bu şekilde kulak zarı daha iyi şekilde titreşiyor.


Kulak Tıkanıklığı Nedir?
Tüpün tıkalı olması ya da yeteri kadar açılmaması sonucunda oluşan ‘östaki tüpü disfonksiyonu’, üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjiler, sinüs enfeksiyonları ve geniz eti büyümelerinin etkisiyle ortaya çıkıyor ve östaki tüpünde ödem oluşturarak tıkanmaya neden oluyor. Çoğu zaman geçici ve hafif olan bu tıkanmalar, orta kulakta sıvı birikimine ve iltihaba yol açabiliyor. Çocukların daha sık orta kulak iltihabına yakalanma nedeni de östaki tüpünün kısa ve dar olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca çocukluk çağında başlayan östaki probleminin, kulak zarlarında çökmeye ve orta kulak sıvı birikimine neden olarak, kronik orta kulak iltihabına ve işitme kaybına yol açabiliyor.

Kulak Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?
Östaki tüpü disfonksiyonu olan kişiler, en ufak basınç değişikliklerine bile duyarlı oluyor. Yükselti farklılıklarında hemen kulaklarının tıkandığı ve zor açıldığı görülüyor. Bu kişiler için uçak yolculuğu çekilmez bir hal alabiliyor, özellikle iniş sırasında kulaktaki aşırı ağrı çok rahatsızlık verebiliyor. İndikten sonra saatler ve hatta günlerce kulakta tıkanmaya bağlı boğuk sesli işitme oluşuyor.

Balon ile Kulak Tıkanıklığı Açma
Bazı kişilerde kronik östaki tüpü tıkanmasına bağlı işitme hatta denge sorunları görülebiliyor. Bu nedenle kulağı tıkananlar için önerilen sık yutkunma, sakız çiğneme, esneme ve balon şişirme önerileri bir işe yaramıyor. Bu kişilerde rahatsızlığın kesin çözüme ulaşması gerekiyor. Peki bu tip bir kulak tıkanıklığı nasıl açılır? Ülkemizde de uygulanmaya başlayan özel bir yöntemle östaki tüpü disfonksiyonu tedavi edilebiliyor. ‘Östaki balon dilatasyonu’ denilen bu yöntemle burundan endoskop yardımıyla girilerek, östaki tüpü ağzından bir kateter ilerletiliyor ve tüpün kıkırdak bölümünde, iki dakika süre ile balon şişirilerek dilatasyon (genişleme) sağlanıyor. İşlem genel veya lokal anestezi ile yapılabiliyor.

Tüp Yönteminden Daha İyi Bir Alternatif
Bu yöntemle birçok kişiye tüp takma işlemine gerek kalmıyor. Ameliyat sonrası kişiler herhangi bir ağrı duymuyor ve komplikasyon riski de yok denecek kadar az. Ameliyat sonrası başarıyı artırması için bir hafta süre ile kişiye ağzı ve burnunu kapatarak, kulaklara basınç vermesi ya da balon şişirmesi tavsiye ediliyor. Ameliyat ancak 6 yaşın üstündeki kişilere uygulanabiliyor.

Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?
1. Buşon
Kulak tıkanıklığının en sık karşılaşılan sebeplerindendir. Dış kulak yolu girişindeki salgı bazen fazla salgılanma ya da dış kulak yolunun yeterince geniş olmaması nedeniyle birikim yapabilir. Salgı birikimi dış kulak yolunu tamamen doldurmadan rahatsızlık vermeyebilir ancak tam kapattığında ani bir tıkanıklık hissi oluşturur.

2. Yabancı Cisim
Dış kulak yoluna giren yabancı cisim yolu tamamen doldurursa tıkanıklığa neden olabilir.

3. Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu
Dış kulak yolu enfeksiyonları genellikle dış kulak yoluna su kaçmasına bağlı olarak oluşur. Dış kulak yolunda meydana gelen ödem nedeniyle hasta ağrının yanı sıra kulak tıkanıklığı da hisseder.

4. Orta Kulak Enfeksiyonu
Orta kulak, içeresinde üç kemikçiğin ses iletimini sağladığı hava dolu bir boşluktur. Orta kulak enfeksiyonu sırasında bu boşluk iltihaplı sıvıyla dolar ve ses iletimini bozar. Kişi kulak ağrısının yanı sıra kulak tıkanıklığından da yakınır.

5. Östaki Tüpü Fonksiyon Bozukluğu
Östaki, orta kulak basıncını dış ortam basıncıyla eşitleyen ve burun gerisindeki salgıların orta kulağa kaçmasını engelleyen dar bir kanaldır. Yutkunmakla veya esnemekle açılır ve dış ortamla orta kulak basıncını eşitler. Sinüzit ile saman nezlesi gibi alerjik reaksiyonlar, uçak yolculuğu gibi ani basınç değişiklikleri östakinin tıkanmasına neden olur. Orta kulakta oluşan negatif basınç kulak zarına vakum etkisi yaratır ve kulak tıkanır. Tıkanıklık şiddetliyse hasta beraberinde ağrı da hissedebilir. Bu fonksiyon bozukluğu uzun sürerse orta kulaktaki vakum etkisi nedeniyle çevre dokulardan orta kulağa sıvı çekilir ve kulak nezlesi problemine neden olur. Uzun süreli kulak tıkanıklığının nedenlerinden birini de kulak nezlesi oluşturur.

6. Ani İşitme Kaybı
Birdenbire ya da birkaç günlük süreçte ilerleyerek devam edebilen süreçtir. Kişi bazen işitme kaybını ani başlayan tıkanıklık, dolgunluk gibi algılayabilir. Nedeni belli olmayabilir. Çoğunlukla tek taraflı gelişir. Tedaviye erken başlanması başarı şansını artırdığı için kulak tıkanıklığı hissedildiğinde özellikle de telefonla görüşürken bir işitme asimetrisi varsa zaman kaybetmeden doktora başvurulması önerilir.

7. Nazofarinkste Kitle
Uzun süren östaki fonksiyon bozukluklarında da kulak tıkanabilir. Bu nedenle endoskop yardımıyla geniz eti ya da tümörün araştırılması gerekir.

acıbademhayat

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2022, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER