Saç dökülmesine dur deyin

Bahar aylarındaki yoğun saç dökülmesine, Akten Kozmetik Satış Müdürü Banu Çelikoba’nın önerilerini uygulayarak veda edin. Daha güçlü, daha çabuk uzayan, daha parlak ve nemli saçlara kavuşun.

Saç dökülmesine dur deyin

Işıltısıyla ruhumuzu aydınlatan bahar ayları, güzelliğimizin sembolü saçlarımız üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Zayıflayan, yıpranan, dökülen saçlar bahar aylarında kadınların en büyük problemlerindendir. Bu durumun önemli nedenlerinden biri ise güneş ışınlarının hormonlar üzerinde değişim yapmasıdır. Peki, bunun dışında saç dökülmesinin sebepleri ve çözüm yolları nelerdir?

Doğal ve teknolojik kozmetik ürünleriyle dikkat çeken Thalia Natural Beauty markasının yaratıcı Akten Kozmetik’in Satış Müdürü Banu Çelikoba; saç dökülmesinin stres, protein eksikliği, hamilelik, aşırı A veya B vitamini tüketimi, demir eksikliği gibi sebeplerden ötürü ortaya çıktığına dikkat çekiyor. Banu Çelikoba, “Sebebi her ne olursa olsun saç dökülmesi önlenebilir bir problemdir. Önemli olan her yetişkinin gün içerisinde ortalama 50 ila 100 arasında saç teli kaybetmesinin normal olduğunu, fakat bunun üzerindeki miktarın problem olarak nitelendirilebileceğini bilmektir” diyor.

Vücudumuzla ilgili her konuda olduğu gibi doğru beslenme ve kaliteli bir uyku, saçlarımızın sağlıklı olması için de gereklidir. B6, B12, C, E vitaminleri açısından zengin, aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır, demir gibi aminoasitleri içeren besinler tüketmek ve eğer vücutta bunların eksikliği varsa takviye edici gıdalar (multi-vitaminler vs.) kullanmak da öyle.

Banu Çelikoba, saçların canlı ve dolgun olması için düzenli beslenmek ve kaliteli uyumak dışında neler yapılabileceğiyle ilgili ise şu bilgileri veriyor:

Saçlarınızı her gün değil, gün aşırı yıkayın

Saçları her gün yıkamak, saç derisindeki koruyucu bakterileri yok ederek kepeklenmeye ve saç dökülmesine hatta saç derisinde istenmeyen bakteri ve mantarların üremesine neden olabilir. Bu sebeple saçları gün aşırı yıkamak sağlıklı bir saç derisi için önem arz eder.

Saçlarınızı doğru şampuanla yıkadığınıza emin olun

Saç dökülmesi probleminiz varsa buna özel üretilen şampuanları tercih etmelisiniz. Özellikle zeytinyağı, buğday, ısırgan otu, sarımsak, lavanta, ardıç, çay ağacı, argan yağı içerikli ürünler bunun için bire birdir. Ayrıca şampuanınızı seçerken tuz, paraben, SLES ve SLS gibi zararlı kimyasallar içermemesine özellikle dikkat etmeniz gerekir; bu kimyasallar sadece saç sağlığınızı olumsuz etkilemekle kalmaz, başta kanser olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırlayabilir.

Saç bakım yağlarının gücünden yararlanmayı da unutmamalısınız.

Ne kadar az işlem, o kadar sağlıklı saçlar

Sık sık fön çektirmek veya düzleştirici, maşa gibi şekillendiricilerle saçı yüksek miktarda ısıya maruz bırakmak oldukça yanlış bir harekettir. Ayrıca hepimizin bildiği gibi saç boyası, perma gibi işlemler saçı kökten yıpratır. Bunun yanı sıra saçları her gün sıkıca toplamak (sıkı atkuyruğu yapmak vs.) da saç derisinde gerginliğe yol açarak saç dökülmesine neden olur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER