Altıncı hastalık nedir ?

Sebebi bilinemeyen yüksek ateş ile ortaya çıkan altıncı hastalık, genellikle 6-36 aylık bebekleri ve oyun çağındaki çocukları etkiliyor.

Altıncı hastalık nedir ?


Altıncı hastalık bulaşıcı mıdır?
Altıncı hastalık, roseola infantum veya egzantema subitum adlarıyla da bilinen, ani başlangıçlı, genellikle iyi gidişli, 3-5 gün yüksek ateşle seyreden, kendiliğinden iyileşen döküntülü bir çocukluk çağı hastalığıdır. Çoğunlukla kış ve bahar aylarında görülme sıklığı artar ancak yılın her döneminde vakalar görülebilir. Altıncı hastalık virüsün yoğun olarak bulunduğu üst solunum yolu salgıları, tükürük ve burun akıntısı ile bulaşır.


Altıncı hastalık neden olur?
Altıncı hastalığa sebep olan virüsler uçuk mikrobu ile aynı aileden olan HHV6 ve HHV7 virüsleridir. Bu hastalık en sık HHV6’ya bağlı görülür. Bununla birlikte ikinci kez hastalık geçirenlerde HHV7 daha çok akla gelir. HHV6 ve HHV7, genellikle 6 ay ile 36 ay arasındaki süt çocukları ve oyun çağı çocuklarını etkileyerek altıncı hastalık oluşturur. Erişkinlerde ve büyük çocuklarda çok nadiren görülebilir.

Altıncı hastalık belirtileri
Hastalık çoğu zaman 3-5 gün süren yüksek ateş ile başlar; halsizlik, huzursuzluk, burun akıntısı, öksürük ve hafif sulu dışkılama görülebilir. Ayrıca çocuk her zaman olduğundan daha uykulu olabilir. Hastalığın seyri sırasında ateş 40 dereceyi dahi bulabilir ve yüksek ateşe bağlı olarak ateşli havale (febril konvulziyon) görülebilir. Ateşin 3-4’üncü günlerinde göğüsten başlayan daha sonra ense, yüz, kol ve bacaklara doğru hızla ilerleyen elle hissedilebilen, pembe renkli noktasal döküntüler ortaya çıkar. Bu döküntüler genellikle kaşıntısız olmasıyla alerjik hastalıklardan ayrılır. Oluşan döküntüler ateş düştükten sonra 3 gün içerisinde kendiliğinden solarak iyileşir.

Nasıl teşhis edilir?
Altıncı hastalıkta, genellikle odağı net olarak belirlenemeyen ateş tablosuyla hekime başvurulur. Bu sebeple de ayırıcı tanı yapılması güçtür. Genellikle hastalığın tipik seyri gözlenip ateşin düşmesi ve döküntülerin ortaya çıkması ile tanı konulur. Hastalığın ilk günlerinde kesin tanı koydurucu, diğer ateşli hastalıklardan ayırt edilebilen spesifik klinik ve laboratuvar bulgu yoktur. Hastalığın kesin tanısı için kullanılan detaylı testler belirli bir zaman aldığından hastanın o anlık acil tanısı için pratik değildir. Bu nedenle acil şartlarda kan sayımı, CRP gibi bakılacak bazı enfeksiyon parametreleri hastalığı tahmin etmede yardımcı olacaktır. Gerek duyulan vakalarda kanda PCR yöntemi tanıya yardımcıdır.

Altıncı hastalık tedavisi
Altıncı hastalık, genellikle spesifik bir antiviral tedavi gerektirmeyen iyi seyirli bir hastalıktır. Ateşli havale riski nedeniyle parasetamol veya ihtiyaç halinde ibuprofen grubu ilaçlar ile ateş kontrol altına alınmalıdır. Ilık duşlar aldırmak ateş kontrolünü sağlarken, aynı zamanda çocuğun yaşam konforunu arttırır.

İştahsızlığı varsa…
Hastalığın iyileşme sürecinde tüm viral enfeksiyonlarda olduğu gibi destek tedavi çok önemlidir. Bol sıvı gıda tüketimi, C vitamini ve antioksidan içeren meyve tüketimi komplikasyonların gelişimini azaltmaya yardımcı olacaktır. Hasta çocuklar bu dönemde iştahsız olabilir ve genellikle katı gıdayı reddeder. Bu dönemde proteinden zengin etli çorba, sulu yemekler, yoğurt, ayran ve kefir gibi zengin probiyotik içerikli gıdalar beslenmede ön planda tercih edilmelidir.

Temastan kaçınmalı
Solunum yolu hastalıkları özellikle kalabalık, kapalı ve havalandırmanın kötü olduğu ortamlarda hızla yayılma kapasitesine sahiptir. Altıncı hastalık da bir solunum yolu enfeksiyonu olup hasta, ateşli çocuklar ile temastan kaçınmak korunmada en önemli faktördür. Ayrıca ateşli dönemlerde çocukların okul ve kreşe gönderilmemesi hastalığın diğer çocuklara da yayılımını azaltacaktır.(acıbademhayat)

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2021, 19:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER