BDDK, bankalara destek süresini uzattı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), koronavirüs salgını dolayısıyla bankalara destek olmak için getirdiği düzenlemelerin tarihlerini uzattı.

BDDK, bankalara destek süresini uzattı

BDDK, bankalara yönelik pandemi desteklerini uzatma kararı aldı. Buna göre, BDDK'nın koronavirüs finansman koşullarını kolaylaştırmak amacıyla uygulamaya başladığı tedbirler devam edecek. Uygulamaların geçerlilik tarihi 31 Aralık 2020'den 30 Haziran 2021'e uzatıldı. 30 Haziran 2021'e kadar kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik tanınarak, gecikmeye giren krediler takip hesaplarına aktarılmadan önce 90 gün yerine 180 gün beklenilmeye devam edilecek. BDDK’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere, 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren, Covid-19 salgınının özelde bankacılık sektörü genelde de makroekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik olarak bankalar tarafından yerine getirilmesi gereken bazı yükümlülüklerde ve uluslararası düzenlemelerin uygulanmasında, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de geçici nitelikli bazı düzenlemeler yapılmıştı. Detaylarına bugün Kurumumuz web sitesinden duyurulan 08.12.2020 tarihli ve 9311 ile 9312 sayılı Kararlardan da ulaşılabileceği üzere; içinde bulunduğumuz süreçte pandeminin olası etkilerinin devam etmesi nedeniyle bazı düzenlemelerin uzatılmasına, bankacılık sektörünün mali bünyesine ilişkin göstergelerin daha şeffaf bir şekilde izlenebilmesi ve olası risklerin daha etkin bir şekilde yönetilebilmesi amacıyla geçici nitelikli olan diğer bazı uygulamaların ise sonlandırılmasına karar verilmiştir. İlerleyen dönemde pandeminin etkilerinin zayıflamasıyla birlikte, devamına karar verilen uygulamaların, 9312 sayılı mezkur Kurul kararında da belirtildiği üzere, 30.06.2021 tarihinde sonlandırılması planlanmaktadır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER