BTK'dan sosyal medya platformlarına para cezası

Türkiye'ye temsilci atamayan sosyal medya şirketlerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 30'ar milyon TL ceza kesildi. Sosyal medya şirketlerinin 30 gün daha temsilci atamaması durumunda reklam yasağı gündeme gelecek.

BTK'dan sosyal medya platformlarına para cezası

"Sosyal Medya Yasası" olarak bilinen ve 1 Ekim'de yürürlüğe giren kanun, Türkiye'de 1 milyondan fazla takipçisi olan platformlara temsilci atama ve BTK'ya bildirimde bulunma yükümlülüğü getiriyor.

Kanun kapsamında Facebook, Google, Twitter, TikTok, Pinterest, LinkedIn ve Dailymotion'a verilen süre, tebliğ tarihine göre bu hafta doldu. Yasanın gereğini yerine getirmeyen ilgili sosyal medya şirketlerine bu defa 30'ar milyon lira idari para cezası kesildi.

SONRAKİ ADIM REKLAM YASAĞI

İkinci kez verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde de bu yükümlülük yine uygulanmazsa Türkiye'deki kişi, kurumveya kuruluşlar söz konusu sosyal medya platformlarına reklam veremeyecek, para transferi de engellenecek. Bunun üzerine, şirketler 30 gün daha temsilci atayıp BTK'ya bildirimde bulunmazsa platformların bant genişlerinin daraltılması gündeme gelecek. Verilen reklam yasağı kararı, Resmî Gazete'de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

ÖNCEKİ AY 10'AR MİLYON TL CEZA VERİLMİŞTİ

7253 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" kapsamında ilk 30 günlük sürenin sona ermesinin ardından temsilci bildiriminde bulunmayan sosyal medya platformlarına 10'ar milyon lira ceza verilmişti. Bu şirketlere yasa gereği, kararın tebliğinden itibaren başlamak üzere 30 gün daha süre tanınmıştı. BTK'ya bildirimde bulunarak temsilci atayan tek şirket ise Rus sosyal medya ağı VK olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2020, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER