Pazarcılardan sivri bibere fiyatına çözüm

Pazar tezgâhlarının en çok tercih edilen ürünlerinden biber ve marul, fiyatlarıyla rekor kırıyor. Sivri biberin kilosu 60 liraya yükselirken, Eskişehir’de pazarcı esnafı çözümü etiket değiştirmekte buldu.

Pazarcılardan sivri bibere fiyatına çözüm


Mutfakların vazgeçilmez sebzelerinden biberin kilogramı 60 liraya yükselirken, pazarlarda fiyat etiketleri gram üzerinden yazılmaya başlandı.

Pazar tezgâhlarında satılan sivri biberde artık 200 gramlık fiyatlar yazıyor. Fiyatı yükselen bir diğer ürün ise marul oldu. Küçük boyları 10 lira olan marullarda büyük boyların fiyatı 18 liraya kadar yükseldi.

"Hem mahsul az, hem de talep çok"
Fiyatların yükselişinde birçok etkenin olduğunu belirten pazarcı esnafı, sebzelerin de zorlu kış şartlarından etkilendiğini belirterek, şunları söyledi: "Marulun bir kısmı tarladan direkt çöpe giderken, biberler yeteri kadar büyümedi. Hal böyle olunca tarladan çıkan mahsulün miktarı azaldı. Ramazan ayının gelişiyle taleplerde de artış olunca fiyatlar tavan yaptı. Hem mahsulün azlığı, hem talebin çokluğu biber, marul gibi birçok sebzenin fiyatını etkiledi." (İHA)

iha

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2022, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER